Az emberiségnek le kell szoknia a sztereotípiák és a sablonok alkalmazásáról. Napjainkban amint megjelenik egy vélemény, akkor sokszor felhangzik, hogy ilyet csak egy jobboldali vagy liberális vagy más politikai, vallási, stb. oldalt, meggyőződést képviselő személy írhatott le. Már régóta nem az a lényeg, hogy ki és milyen ember, vagy, hogy egyeznek-e az általa felvetett dolgok a mi véleményünkkel. Az lenne a jó, hogy ha felmerül egy téma, akkor maga a vélemény számítana és az, hogy mennyire egyezik mások véleményével, nem pedig az, hogy ki írta az adott bejegyzést. Amennyiben ez utóbbi valósulna meg, akkor sokkal előrébb tartanánk és más, az igazán fontos dolgok kerülnének előtérbe.
Örök igazság, hogy az emberek sokszor az egyszerűbb, kényelmesebb utat választják. Hogy mi állhat a háttérben? Valószínűleg félnek. Félnek a felelősségtől és annak egyéni vállalásától, lásd a jelenlegi helyzetet. Megválasztják a képviselőiket, akik nem vagy legalábbis sokszor nem az ő érdekeiket, véleményüket képviselik, majd lehülyézik őket, mert az az egyszerűbb, a kényelmesebb. Amennyiben Kovács Józsinak kellene elmondani a véleményét, akkor nagy valószínűséggel nem merné, félne, mert nincs semmilyen kultúra. Félne, mert az eltérő véleménye miatt kinevethetik, megalázhatják, támadhatják vagy akár meg is verhetik, esetleg kirúghatják a munkahelyéről. Pedig az csak egy vélemény lenne és az ilyen reakciók egyáltalán nem normálisak. A csalódottságot pedig nem egymáson kell számonkérni. Az emberek ugyanis nem magukban csalódtak, hanem a demokráciában. Azt gondolták, az majd megoldja minden bajukat és keserűen be kellett látniuk, hogy ez egyáltalán nem így van. De nem a demokrácia a hibás, semmilyen rendszer sem oldhatja meg a problémákat. Önmagában nem, ahhoz ugyanis az alapvető gondolkodást kell megváltoztatni.
Tudatosítani kell, hogy a felelősség vállalása nem rossz dolog és főleg nem hiba. Különben is a hiba, a hibázás sem rossz dolog, így tanulunk és csak az tud hibázni, aki például dolgozik vagy felelősséget vállal valamiért. Csak az nem követ el hibát, aki nem is tesz semmit. Amennyiben pedig valaki nem tud felelősséget vállalni önmagáért, a tetteiért, a véleményért, akkor hogyan várható el, hogy például felelősséget vállaljon sokkal nagyobb dolgokért, mondjuk a bolygónkért?