Csináld magad

Összhangban vagyunk az elveinkkel, ezért folyamatosan szem előtt tartjuk az újrahasznosítást is. Nem annyira pénzügyi megfontolásból, bár mi sem vagyunk a saját pénztárcánk ellensége, hanem egyszerűen a fenntarthatóságon túl, sokszor nem találunk az üzletekben az igényeinknek megfelelő dolgokat. Van, amikor egyszerűen nincs is, máskor pedig annyira irreális áron, amit épeszű ember nem szeretne megfizetni. Mindenesetre nagyon sokszor jutok arra a megállapításra, hogy jobb, ha megcsináljuk magunknak, amire szükségünk van, legalább az is kiderül, hogy tényleg ezt szeretnénk-e és ha igen, akkor a későbbiekben beszerezhetjük magunknak a gyártói verziót is. Az elkészítés részleteit az újabb projekteknél majd megosztom, egyelőre inspirációnak szánom azt, amit régebben készítettünk.

Konyhafelújítás újra

Már korábban volt szó arról, hogy felújítottuk a konyhát, most ez megint időszerűvé vált. Nem nagyon örültünk, de a kényszer nagy úr.

Szóval adott volt már az alap, amit nagyon szerettünk, nem is volt régi, igazán kibírt volna még néhány évet. Kicsit lejjebb görgetve megtalálod a kiindulási állapotot. De a klíma és a körülményeink változása miatt kénytelenek voltunk a konyhát is szigetelni, amit ugyanúgy oldottunk meg, mint korábban a szobában – belülről. Igen, tudjuk, hogy szakmailag sok szakember sok mást mond, de pont a szakemberek tanácsai miatt tartottunk ott, hogy ezt muszáj volt megcsinálnunk. Amennyiben rájuk – és nem a saját tapasztalatainkra – hallgattunk volna, akkor sokkal drágább és rosszabb megoldásokat alkalmaztunk volna a házunkra, mint így. Viszont ott tartottunk, hogy vagy jelentős pénzt költünk arra, hogy visszacsináljuk, amit a szakemberek elszúrtak, vagy kezdünk valamit a kialakult helyzettel. Végül ez lett a megoldás.

A falakon olyan mértékben csapódott le a pára (korábban az volt a gond, hogy túl száraz volt a klíma a lakásban), hogy a tűzhely mögül kifolyt a víz a konyha közepére (nem, nincs a környéken vízvezeték, ami folyhatna). Persze, ezzel megjelent a penész is, amit korábban hírből ismertünk csak. Hiába szereztünk be ipari párátlanítót, hiába szorította ki a levegőt, a falak továbbra is párásodtak.

Szóval, belső szigetelést ragasztottunk a falakra, ez már bizonyított több helyen is. Ezt lefestettük és persze akkor már átrendeztük az egész konyhát, hogy több helyünk legyen, illetve jobban elférjünk. Amit mindig javasolnak egy konyhában, a mosogató-tűzhely-hűtőszekrény háromszög nagyon jó egy egyszemélyes konyha esetén. Mi viszont mindketten főzünk és van amikor egyszerre, így már ez kényelmetlen, mert általában kerülgetni kell egymást. Szóval dobtuk ezt az ötletet is és átstruktúráltuk az egészet.

A nagyon nagy étkezőasztalunkat, ami mellett oldalazva fértünk csak el, átminősítettük konyhapultnak, így a fal mellett kevesebb helyet foglal és jól lehet rajta dolgozni. Ezzel nagyon sok hely felszabadult középen, most kényelmesen lehet mozogni.

A sarkokba infra fóliát tettünk le, hogy ez is segítse a falak szárazon tartását.

A hűtőt átköltöztettük az átellenes sarokba, ahol régen a tálalószekrény volt.

A tálalószekrényt befordítottuk az újonnan kinevezett pult elé, így kevesebb helyen fogja le a légáramlást a fal előtt. Így sikerült egy kis külön étkezőt létrehozni, ami kettőnknek elég. A kis asztalt kinyitva még vendéget is tudunk fogadni.

Meglepődtünk azon, hogy még egy plusz asztal is befért ezzel az elrendezéssel. 

Ha már nekiálltunk, lecseréltük a konyhában a csempematricát és újra fóliáztuk a pultokat is. A szekrényekhez nem nyúltunk, mert azokat korábban fóliáztuk (szintén megtalálható lejjebb) és arra most nem volt szükség.

Mivel a munkánk miatt csak esténként tudtunk dolgozni és heti több estét is elvittek más ügyek, nagyon lassan haladtunk, de talán ez nem is volt baj, mert így legalább minden fázis után rendesen ki tudott száradni minden. Majdnem egy hónapig tartott ez a projekt, november végén kezdtük el és december 23-ra végeztünk. A képek is akkor készültek el, amikor már berendezkedtünk, de még rumli volt, mert azért sok mindennek meg kellett találni a helyét az új elrendezésben. Viszont mióta készen lettünk, tényleg élmény használni a konyhánkat.

Vélemény, hozzászólás?

Lakószoba szigetelése

Miután már annyi mindent csináltunk a két kezünkkel, nem volt kérdés, hogy a szoba szigetelését is mi fogjuk megcsinálni. Elég sok tervezést és szervezést igényelt a dolog, tekintve, hogy úgy ragasztottunk és festettünk, hogy közben benn is kellett laknunk. Az otthonunk nagyon kicsi, így igazi kihívást jelentett a projekt, de szerencsére simán vettük az akadályokat. Ami a szigetelőanyagot illeti, sajnos nem tudtunk beszerezni polifoamot, amit eredetileg terveztünk. Ez számomra csalódás és meglepetés volt, hogy sehol nem lehet kapni belőle olyat, amilyet szerettünk volna. Még a gyártók is csak hitegettek, hogy majd lesz. De erre mi sajnos nem értünk rá, így elkezdtünk alternatív lehetőségeket keresni. Kiderült, hogy a laminált parketta alá való szigetelőanyag is megfelel a célnak, így azt ragasztottunk a falra. Tettünk fel stukkót is, mert így befejezettebbnek tűnik az egész.

Festéknek mi mindig mindenhol a Platinumot használjuk, most is így volt, a falra az általunk nagyon kedvelt Vasvirág szín került, míg a plafont fehérre festettük. A szekrénysort szétbontottuk, mert azt akartuk, hogy az egész szoba levegősebb és könnyebben takarítható legyen.

Sajnos a kis lakások átkával mi is küzdünk, ha valami elöl marad, mindjárt úgy tűnik, hogy nagy rumli van. Annak örülök, hogy a szoba átrendezésével elég sok helyet tudtunk felszabadítani, így tágasabbnak tűnik a lakás is.

Vélemény, hozzászólás?

Vendégház projekt

A legjelentősebb és legnagyobb projektünk a vendégházunk volt. Igaz, itt „hozott anyagból” dolgoztunk, ami azt jelenti, hogy az épület már megvolt. Előtte fényképeket nem fogok feltenni, mert annyira borzalmas állapotok voltak, amit nem szeretnék megosztani.

Szóval, első lépésben alaposan kitakarítottunk, ami hónapokig tartó munka volt, tekintve, hogy a munkahelyünk mellett csak hétvégén értünk rá. A mosás, fertőtlenítés, glettelés után elgondolkodtunk, hogy hogyan csináljuk. Tudom, hogy a legjobb lett volna mindent leverni, de annyira masszívan állt minden a helyén, még ha rém ronda is volt, hogy nem érte meg. Így aztán minden kapott egy takaros ráncfelvarrást.

A tetőtérbe visszaszereltük a korlátot a lépcső mellé a későbbi balesetek elkerülése érdekében. Kifestettünk, nád zöld színt választottunk ide.

A képen látható székek még a szocialista bútoripar remekei, olyan masszívak, hogy elég volt leszedni róluk a régi kárpitot. Ezt is lefestettük és kapott 5 cm vastag új szivacsot is az új ekobőr kárpit alá.

Az ágyak raklapból vannak, a fal színét kapták, de nincs jelentősége, általában úgysem látszanak. Mivel a raklap nem szabvány ágyméret, ezért a matracokat méretre csináltattuk hozzájuk. Az egyik ágy 120*200 cm, a másik 80*190 cm. Így ugyan két személyre engedélyeztettük a működést, de kényelmesen el lehet férni.

Alul a konyha és a fürdőszoba található, a csempéknél gondolkodtunk nagyon, hogy mit csináljunk, de eszük ágában sem volt lejönni, még ha lukat akartam fúrni bele, ahhoz is erősebb fúrógép kellett. Szóval, „ami működik ne piszkáld” alapon inkább csempefóliával lehúztuk az egészet, még ott is kiegészítve, ahol eredetileg nem volt csempe, mi pedig szükségesnek láttuk, hogy legyen.

A képeken látszik a bojler is, amit le akartunk cserélni, de amikor szakember meglátta, felvisított, hogy „le ne cseréld”! Merthogy nagyon megbízható, jó minőségű és nagyon megéri felújítani. Így aztán felújította, mi meg lefóliáztuk azt is, hogy ki is nézzen valahogy.

A falakat sárga színűre festettük, ami hozzáad egy napsütötte hangulatot.

A szekrényeket fent is és lent is nagyon alapos fertőtlenítésnek vetettük alá, majd azokat is lefedtük bútorfóliával, mert ahány darab, annyiféle méret, szín és stílus volt jelen az épületben. Persze, a bútorok legnagyobb részét így is kidobtuk.

A konyhában ugyanazt a csempematricát használtuk, mint a fürdőben, így ugyan nem lett nagyobb az egész, de legalább egységes képet mutat. A szekrények itt is a régiekből lettek felújítva, átalakítva és fóliázva.

Az udvaron a kerti padok kaptak új deszkákat és persze festést is. A festést úgy látom, hogy minden tavasszal frissítenünk kell. A teraszon nem csináltunk semmit, viszont ide is került egy újabb pad, hogy többen is el lehessen férni.

Nem kis munka volt, közel két évig dolgoztunk rajta. De megvan és már lehet foglalni is. Ha szívesen megnéznéd, vedd fel velünk a kapcsolatot, ha van kedved eltölteni itt pár napot, akkor használd a foglalási naptárunkat: Foglalás – Rovinport

Vélemény, hozzászólás?

Tálaló

Nem akartam a tea- és kávéfőzőket, a vizeskancsókat és a szódagépet a konyhapulton tárolni, mert elég kevés a helyünk, ezért azt találtam ki, hogy átalakítom a tükrös fésülködő asztalomat tálalóvá. Nem volt semmi baj az eredeti konstrukcióval, csak éppen nem fért el sehova abban a formájában. Ezért leszereltem a tükröt meg a polcot (ebből egészen kiváló fűszerespolc lett a konyhapulton) és lefóliáztam az asztal részét. Betettem a konyhába, így most mindennek van helye és kényelmesen tudjuk használni a berendezéseket is. A fóliázáshoz maradék öntapadós bútorfóliát használtam.

Ilyen volt fényképekkel nem tudok szolgálni, mert ez is egy korábbi projektem volt, de hogy milyen lett, azt meg tudom mutatni:

Vélemény, hozzászólás?

Raklap ágy

Az ágyunk az idei év jelentős projektje. Csináltunk már ilyet, Gombán a Fészek Vendégházunkban is raklap ágyak vannak. Viszont itthon többet és másképp kellett szabni. A végeredmény egy nagyon masszív és stabil ágy lett, ami gyakorlatilag bármit kibír. Azon lehet vitázni, hogy nem lett volna-e szebb egy boltban vásárolt ágykeret, de ahogy a képeken is látszik, ennek nincs jelentősége, hiszen semmi nem látszik belőle.

Mérete 140*200 cm, elkészítéséhez 7 db raklapra volt szükség, jó alaposan összecsavaroztam, ehhez lemezeket használtam. A festéshez olyan festéket használtunk, ami műanyag bevonatot képez a felületen.

Ami számunkra nagyon fontos, hogy a filozófiánk szerint ezt is a saját két kezünkkel fenntartható módon, hulladékmentesen készítettük. 

Vélemény, hozzászólás?

Járda

Miután ebbe a házba költöztünk, az első projektek között szerepelt a járda, ugyanis nagyon gyorsan rájöttem, hogy nem szeretném a sarat még a teraszra sem felhordani, nem még a lakásba. Éppen elkészült a kerítésünk tetejének és kúpjainak a cseréje, a maradék anyagból pedig sikerült összepuzzlezni a járdát is. A hézagokat egyszerűen homokkal szórtam fel.

Végül egészen jól sikerült és sikerült kivinni a kapuig. De akkoriban még tényleg nem gondoltuk, hogy fotózni kellene a műveinket, ezt nézzétek el nekünk.

Vélemény, hozzászólás?

Konyha festése

Akkoriban még nem gondoltuk sem azt, hogy lesznek komolyabb projektjeink, sem azt, hogy amit csinálunk, azt bárhova is feltöltjük majd, de azért néhány képet sikerült találnom. Az első kép az „előtte” helyzetet mutatja meg, a másik kettő pedig az „utána”. Igazából ez csak egy festés volt. Alulra a falra sima habszivacs profilokat ragasztottunk és azt festettük le iringó színű festékkel. Ezt a színt egyébként azóta sem gyártja a gyártó legnagyobb bánatomra, mert tettem volna belőle máshova is. A felső rész ugyanazzal a márkájú falfestékkel lett lefestve, a szín neve vasvirág, világos capuccino hatású a szín. Végül feltettünk egy fotótapétát, mert nekem oda mindig hiányzott egy ablak, de fizikailag nem tudjuk megoldani, mert a sufniba nyílna, ennek meg nyilván nincs értelme.

Ti csináltatok már hasonlót? Szívesen vesszük, ha megosztjátok a tapasztalataitokat!

Vélemény, hozzászólás?

Konyhaszekrény

A konyhaszekrényen elég sokat gondolkodtunk, hogy mi legyen vele. Egyrészt tulajdonképpen tetszik, másrészt meglehetősen masszív. Viszont a gyári fóliát elkezdte ledobálni magáról. Visszaragasztani nem lehetett, mert semmilyen ragasztót nem tűrt meg, ledobott mindent. Végül úgy döntöttünk, hogy nem cseréljük, hanem fóliázzuk. A képek az elkészülés sorrendjében haladnak, a kiinduló állapottól a teljesen kész konyháig. Kétféle bútorfóliát használtunk, felülre fehér faerezetű mintás került, alulra egyszínű szürke. A pult gránitmintás, de amíg 2 év távlatából a többi fólia úgy néz ki, mintha most fejeztem volna be a munkát, a pultot már újra kellett fóliáznom és már ez is megkopott. Igaz, „nagy konyhát” viszünk, de pont ezért is fontos, hogy szép legyen, hiszen sok időt töltünk itt. Gondolkodom rajta, hogy megpróbálkozom csempe fóliával rá, hátha az strapabíróbb. Mint látjátok, a háztartási alkalmazottakat (hűtő- és mosogatógép) is lefóliáztam, ez is jól sikerült, a mosogatógép szerelő először meg sem látta a gépet amikor jött karbantartani, annyira belesimul a környezetébe.

A fóliázás ugyan nem kis munka, de nem különösebben bonyolult, csak fóliára, simítóra (én egyszerűen egy torta spatulát használtam), sniccerre és egy jó hajszárítóra volt szükség. Azt gondolom, hogy egy ilyen projektbe bárki bátran belevághat, még különösebb kézügyesség sem kell hozzá.

Mit gondoltok erről? Volt hasonló projektetek?

Vélemény, hozzászólás?

Terasz

A teraszról „előtte” képek nem állnak rendelkezésre, de itt nem is módosítottunk sokat. A teraszon a mentett és problémás kutyánk lakik, akit bizony nem lehet elköltöztetni onnan, igaz, nem is akarjuk, mert már nagyon öreg és nem szeretnénk újabb törésnek kitenni. Így a teraszt egyelőre betonfestékkel festettük le, valamint körbe barikádoztuk maradék raklapdarabokkal mindenki biztonsága érdekében.

A képek kora tavasszal készültek, nyáron teljesen benövi a teraszt a szőlő kellemes árnyékot nyújtva a kint tartózkodáshoz.

Ha van ötleted, kérlek oszd meg velünk!