Forum breadcrumbs - You are here:FórumExample Category: FórumVidéki sikk
Please or Register to create posts and topics.

Vidéki sikk

Hogyan szólítsunk meg másokat?

A modor fontos része az, hogy hogyan szólítjuk meg az embereket. Ez részben attól függ, hogy a címzett személy férfi, nő, idősebb, fiatalabb, főnök vagy alárendelt. A mai világban van egy elmozdulás afelé, hogy mindenkit tegezzünk és a keresztnevén szólítsunk. Kétségtelen, hogy ez "barátságosabbá" teheti a kommunikációt, ugyanakkor hajlamosítja az embereket arra, hogy tiszteletlenek legyenek. Nagyon is megvan a helye a magázódásnak a mai világban is.

Amikor eladtam a házamat, a vevővel korrekt üzleti kapcsolatunk volt, amíg bele nem egyeztem, hogy tegeződjünk. Onnantól ő lett az, aki mindenbe belekötött és feltételezte, hogy azt csinál, amit akar. 

Nem udvariatlanság visszautasítani a tegeződést, különösen nem az üzleti kapcsolat esetén. Ritkák azok az emberek, akik el tudják különíteni személyes kapcsolatukat szakmai vagy üzleti kapcsolatuktól. A tisztelet tiszteletet szül és függetlenül attól, hogy ki vagy és honnan jöttél, mindenki meg akarja kapni a tiszteletet másoktól. Az “ismerősség” azonban lebonthatja azokat az akadályokat, amelyek támogatják a helyes viselkedést a szakmai és a magánéletben. Igen, mondják, hogy magázódva ugyanúgy el lehet küldeni valakit melegebb éghajlatra, mint tegeződve és a tiszteletet is meg lehet adni tegező formában is, de nem egy esetben tapasztaltam én is, hogy többet engednek meg maguknak az emberek azokkal, akiket közelebb éreznek magukhoz. 

Ez az “ismerősségre” való áttérés különösen zavaró a gyermekek és a fiatal felnőttek számára, akik még nem elég rutinosak abban hogy melyik formát hogyan és mikor lehet használni és nem is tudják ügyesen alkalmazni. A múltban a gyerekek néninek és bácsinak szólították egymás szüleit. Mára bevett gyakorlattá vált, hogy a fiatalok is tegeződnek és keresztneveket használnak. Ez a gyakorlat a státuszok és határok elmosódását és a tisztelet elvesztését eredményezi. Azok a felnőttek, akik nem tudják a helyén kezelni a kapcsolataikat és példakép helyett a gyermek barátai akarnak lenni, nem tanítják meg őket a határok tartására. Innen tényleg csak egy lépés az, amikor a”farok csóválja a kutyát”.

Bemutatkozási szabályok

  • Amikor különböző nemű barátaidat bemutatod egymásnak, mindig először a lány nevét mondd. 
  • Mindig az idősebb/felnőtt nevét mondd először, amikor két barátodat bemutatod egymásnak. 
  • Mindig állj meg, amikor bemutatnak valakinek.
  • Mindig nézz az illető szemébe, mosolyogj, és mondj valami egyszerűt és kellemeset, például: "Jó találkozni veled." Érdemes lehet megismételni az illető nevét, hogy ne felejtsd el.
  • Ma már nem nagyon használnak a férfiak kalapot, de ha mégis, le kell venniük a kalapjukat, amikor bemutatják őket.
  • A tegeződést mindig az idősebb, a nő, a magasabb státuszban lévő ajánlja fel.
  • A kézfogásod legyen határozott, de ne szükségtelenül kemény (senki nem szereti, ha összepréselik az ujjait) és használd mindig a jobb kezed.

Karnyújtásnyira a jó modor

A legszemélyesebb interakció, amelyet általában másokkal folytatunk, a személyes kapcsolat. E társadalmi találkozás veleszületett intimitása számos módot foglal magában, amellyel jól vagy rosszul is kifejezhetjük ki magunkat.

Az udvariassági szabályok nagy része valóban idejét múlt már napjainkra, de vannak olyan szabályok, amelyek minden közegben alapvetőek.

Üdvözlés

Az üdvözlés a személyes érintkezés első aspektusa. A kapcsolatnak megfelelő mosollyal kell kezdődnie. Egy ilyen mosoly nem csak a szájon jelenik meg. Mosoly bújkálhat a szemekben is. Az ezt követő verbális üdvözlet általában rendben van és azon alapul, hogy mennyire ismeritek egymást.

A fizikai érintkezés egy másik kérdés. Hagyományosan a férfiak kezet ráznak, a nők pedig átölelik egymást. Újabban ezek a határok elmosódnak. Sokaknak azonban jólesik, hogy ezeken a hagyományos módokon üdvözlik egymást. A kézfogás eredeti oka az volt, hogy megmutassa, hogy az embernek nincs fegyver a kezében. Finomabb szinten a férfiak határozott kézfogással tesztelik a másik erejét. Ha egy férfi kézfogása gyenge vagy hanyag, akár férfival, akár nővel történik, hajlamos tiszteletlenül bánni az illetővel. A másik kézfogásának elutasítása megvetést mutat az adott személy iránt, ezt csak akkor tedd meg, ha nagyon jó okod van rá, mert  amikor az egyik nem hajlandó megrázni a másik kezét, az sértésnek tekinthető.

Szemkontaktus 

Az időtartamában kiegyensúlyozott szemkontaktus kifejezheti érdeklődését az iránt, amit a másik személy mond. Ha a szemkontaktus túl hosszú (bámulás) vagy túl intenzív, akkor durva lehet és téves indítékokat közvetíthet. A szemkontaktus kerülése általában az érdeklődés hiányát jelenti és tiszteletlenséget mutat a másik iránt. Ha nem érdekel, amit mondanak, gyakorolj türelmet, hallgass egy kicsit, majd találj egy jó kitöréspontot és mentsd ki magad.

Fontos, hogy vigyázzunk, nehogy az ember szeme oda vándoroljon, ahová nem kellene. A férfiak különösen hajlamosak az etikett ezen megsértésére. Ajánlott, hogy látásukat a nyakkivágás felett tartsák, amikor az ellenkező nemmel kommunikálnak. A téma legbántóbb változata az a gyakorlat, amikor egyes férfiak vagy röhögnek vagy látványosan utána fordulnak egy nőnek, amikor elhalad mellette. Ez az önbecsülés és a nő iránti tisztelet teljes hiánya. Egy úriember soha nem csinálja ezt. E bekezdés bármelyike alól az egyetlen kivétel a házastárssal való kapcsolat.

Személyes tér

Személyes tér az emberek közötti távolságot jelenti, amikor beszélni kezdenek. Ezt általában a kultúrájuk határozza meg és minden országban más lehet. A mediterrán területekről származó személyek számára általában kisebb ez a távolság, míg északabbra nagyobb. Humoros nézni, ahogy egy észak-európai folyamatosan hátrál, miközben egy déli folyamatosan halad előre, miközben mindegyikük megpróbálja fenntartani a számára megfelelő személyes távolságot.

Ilyen kulturális különbségek hiányában azonban durva vagy fenyegető lehet túl közel kerülni másokhoz egy személyes helyzetben. A "valakinek az arcába mászást" gyakran használják megfélemlítési technikaként. A megfelelő távolság megkímél attól, hogy aggódnod kelljen vagy zavarban legyél, ha nem érzed megfelelőnek a leheletedet. Amikor egy idegennel beszélgetünk, a karnyújtásnál éppen csak több távolság az ésszerű, ha figyelembe vesszük a bűnözés szintjét is a mai világunkban. 

Mostanában talán jobban megtanultunk figyelni a személyes térre a koronavírus miatt is.

Közbevágás

Általában durva neveletlenségnek tekintik, ha közbevágunk egy másik személy beszédébe vagy gondolatmenetébe. Ez alól kivételt képeznek azok a helyzetek, amikor a szavak és a gondolatok szabadon áramlanak, és érezhető, hogy a beszélgetésbe be- és kiugró személyek az adott környezet jellegének részét képezik. Mutass tiszteletet a többi személy gondolatai, beszéde és érzései iránt. Végül is tényleg biztos vagy benne, hogy ismered az egész mondanivalójukat?

Kézmozdulatok

A kézmozdulatok a személyes kommunikáció részeként általában nem jelentettek problémát a múltban. Ennek a legrosszabb aspektusa az volt, ha túl sok volt belőle, értelmetlen figyelemelterelést okoz. Az utóbbi években azonban egyesek olyan személyes kommunikációs stílust fogadtak el, amely magában foglalja a kezekkel való plusz gesztusokat és ezzel sokszor túl közel kerülnek a másik ember arcához. Ez a múltban provokációnak számított és néhány ember számára ma is "harcindító". Ne hadonássz a kezeiddel. Végül is, mi lenne ennek a célja? Ad-e valóban plusz jelentést a kommunikációhoz? 

Belépés egy helyiségbe

Aki belép valahova, az köszön elsőként. Régen szokás volt, hogy minden korosztályú férfit arra kértek, hogy vegyék le kalapjukat, amikor átlépik egy ház vagy más épület küszöbét. Ez a gyakorlat az ősi időkre nyúlik vissza. Ugyanez viszont nem vonatkozik a nőkre is. Ehelyett, amikor egy nő belépett egy szobába, ahol férfiak ültek, szokás volt, hogy a férfiak addig felálltak, amíg a nő le nem ült. Ez tiszteletet mutatott és általában felnőtt nők esetében alkalmazták. A mai világban ez a koncepció már teljesen idegen mind a férfiak, mind a nők számára. Ennek a hozzáállásnak az egyik oka az az egyszerű tény, hogy a “hölgynek lenni” és az “úriembernek lenni” művészete nagymértékben elveszett az elmúlt néhány generáció során. 

Hogyan kell megfelelően ülni

Nők/lányok:

A lábak egymás mellett azonos szögben döntve, vagy a bokánál keresztbe tett lábak, vagy a térdnél keresztbe tett lábak

Nőként soha:

  • ne hajolj le semmiért, hogy felvedd
  • ne ülj szétvetett lábakkal
  • ne tedd az egyik bokád a másik térdén keresztbe 
  • ne ülj fordítva egy széken.

Férfiak/fiúk:

  • 1. A lábak kissé távol egymástól, vagy a lábak térdnél keresztbe téve.
  • 2. A férfiak/fiúk lehajolhatnak, hogy felvegyék a dolgokat.

soha:

  • ne nyújtsd ki a lábad az asztal alól vagy ki a levegőbe.
  • ne ülj fordítva egy széken.

Testtartás:

1. Ülj háttal a szék, a pad támlájának

2. Ülj egyenesen háttal, ne görnyedj le.

Székek karfái – nem lábtámaszok.

Székek lábai – az egyensúlyozás 4 lábat vesz igénybe, nem 2-t.

Miért fontos a jó modor?

Az utóbbi időben észrevettem, hogy az, ahogy az emberek megnyilvánulnak az mindennek nevezhető, csak jó modornak nem. Írtam erről korábban itt: Az igényesség hiánya (sotetkor.blogspot.com) Igaz, ez a bejegyzés nem elsősorban a viselkedésről szól, de itt is érintem benne. Most pedig úgy döntöttem, hogy felidézem egy kicsit azt, amire engem tanítottak a szüleim és a családom itt vidéken. Az a nyelv, amit manapság látsz a közösségi médiában vagy hallasz, ami mindenkiből, de már a gyerekekből is kijön elég ahhoz, hogy harcedzett kocsisok elpiruljanak.

A következő posztokban megosztom veletek ezeket a gondolatokat, de nem csak azért, hogy elmeséljem, mire tanítottak gyerekkoromban (igen, a mi hibánk, ha nem tudják, hogyan használják a modorukat, mivel MI vagyunk azok, akik erkölcseinkkel és értékeinkkel neveljük őket), hanem azért is, hogy talán mosolyt csaljak az arcodra, miközben végigolvasod és visszagondolsz arra, hogy minket hogyan neveltek fel.

A probléma az, hogy az elmúlt három-négy évtizedben az emberek már nemcsak nem gyakorolják a jó modort, hanem azt sem értik meg, hogy mire való. Az egész dolog hirtelen hanyatlásnak indult. Sokan siratják a régi “békeidőket” és hangosan csodálkoznak azon, hogy milyen okok és módok vannak az ilyen széles körű elégedetlenségre egy olyan társadalomban, amely nagymértékben megindult a technológiai és anyagi jólét felé. Mindannyiunk feladata, hogy felismerjük annak fontosságát, hogy a jó modor milyen fontos szerepet játszik abban, hogy elégedettebben éljünk a környezetünkben. 

Míg a másokkal szembeni magatartásunkkal kapcsolatos aggodalmaink csökkentek, alkotmányos jogaink érvényesítése felerősödött. Önmagában ez nem lenne baj. De a  negatív példák a közszereplők részéről és a vulgáris nyelvezet használata is jelentősen növekszik. Egyre kevésbé törődünk a másik emberrel.  Mi történt azzal az idővel, amikor egy embert a szava kötötte és egy kézfogással is köthettél üzletet? Egyesek szerint az udvariasság állandó változásban van. Szerintem pedig éppen ellenkezőleg, az alapok a végtelenségig változatlanok maradnak a feljegyzett történelem legkorábbi időszakai óta.

Ez nem érv a kevésbé fejlett technológiához való visszatérés mellett, hanem annak a sok stressznek az egyszerű felismerése, amelyet a mai embereknek el kell viselniük, és ami rossz hozzáálláshoz és hirtelen indulatokhoz vezet. Valójában az történik, hogy az interperszonális kapcsolatok sokkal nagyobb hangsúlyt kaptak a népesség növekedése miatt ebben és a legtöbb országban. A múltban az emberek néha hosszú ideig mehettek anélkül, hogy más emberekkel találkoztak volna, vagy csak nagyon kevés emberrel érintkeztek. A társadalmi kapcsolatok e szűkössége eredendően növeli más személyek értékét és az egyéneket mások megbecsülésére hajtja.

Ezzel éles ellentétben áll az a túl gyakori frusztráció, hogy mások által túlzsúfoltnak érezzük az életünket. Vezetés közben az autóutakon, a városi járdákon, éttermekben és bármilyen más nyilvános helyen. Ez a sok embertől való zsúfoltság (különösen a városokban) arra késztet bennünket, hogy sokkal kevésbé értékeljük egymást, és következésképpen kevésbé kedves módon viszonyuljunk az emberekhez. Ezek a feszültségek, valamint a társadalmi erkölcsök általános hanyatlása vezetett olyan dolgokhoz, mint az elfojtott düh, a durvaság ami sajnos sokszor akár a törvénytelen cselekedetek birodalmába vezet. (Gondoljunk csak az utakon a szabályszegőkre.)

Ezért először fel kell ismernünk azt a nyers logikát, amely megköveteli a közös udvariasság gyakorlását, majd át kell térnünk arra a művészeti formára, amely több mint egy perfunkcionális gyakorlat. A jó modor elengedhetetlen összetevője az egészséges társadalomnak, mert simítja a kapcsolatokat azokkal az emberekkel, akikkel kapcsolatba lépünk és számos problémát megelőz. Ennél is többet jelent, hogy a jó modor kellemesebbé és élvezetesebbé teszi az életet. Amikor a jó modort őszintén gyakorolják, a kifelé áramló tisztelet önbecsülést is teremt. 

Vidéken a vendégszeretet mindig is egyetemes erény volt. Az ételek, a szállás és az egyéb kényelmi szolgáltatások megosztása, függetlenül az ember pénzügyi helyzetétől, a vidéki emberek második természete volt. Persze ma már ez nem igaz a régi formában, de vidéken az emberek sokszor nyújtanak segítséget úgy, hogy semmit nem kérnek cserébe, még a segítségükért való felkínált ellentételezést sem fogadják el.

Ami a modort illeti, minden olyan cselekedetet, amelyet valamilyen társaságon belül tesznek, a jelenlévők iránti tisztelet valamilyen jelével kell megtenni. Az, ahogyan az emberek viselkednek az udvarias társadalomban, összefügg azzal, ahogyan a társadalmukat irányítják. Jól tennénk, ha figyelembe vennénk Robert E. Lee szavait. Lee, akit Winston Churchill egyszer úgy jellemzett, mint a férfiasság legnagyobb amerikai példáját, ő azt tartotta: "Ellenzem azt az elméletet, hogy ha rosszat teszünk, jó is származhat belőle. Ragaszkodom ahhoz a meggyőződéshez, hogy helyesen kell cselekednünk, bármilyen következményekkel is járna."

Az értékeink szabályozzák a viselkedésünket és annak  következményeit is. Ha értékeink nincsenek összhangban az általános elvekkel, akkor elszenvedjük a negatív következményeket. Kötelességünk, hogy tanítsunk, támogassunk és elvárjunk jó modort a családtól, a barátoktól és mindenki mástól. Máskülönben olyan úton haladunk tovább, amely végül anarchiához vezet.

A jó modor lényege

A nagyszerű alapelvet, amely minden jó modort irányít, így fogalmazták meg: “ Bánj úgy másokkal, ahogy szeretnéd, ha veled is bánnának.” Ebben az egyszerű kijelentésben megvan az a mérce, amellyel minden helyzetet a legjobban kezelhetünk. Nem számít, milyen körülmények között találjátok magatokat, mindig alkalmazhatjátok, hogy jó döntést hozzatok másokkal kapcsolatban.

Kétségtelen, hogy sokszor nagyon nehéz másokat "jobbnak" tekinteni, mint mi magunkat - az emberi büszkeség és az attól való félelem miatt, hogy kihasználnak minket. De a hamis büszkeség a rossz modor gyökere. Igen, vannak, akik kihasználják a nagylelkűségedet, de tényleg lemondasz-e mindenről inkább, mint a hamis büszkeségről?

A jó modor nem kéri, hogy mondj le az életedről, az egészségedről vagy a jelentős összegekről. Ehelyett udvariasságra és mások iránti tiszteletre szólít fel, amik szavakban és tettekben fejeződnek ki. Minden dolognak van súlya. Ha most azokra gondolsz, akik nem viszonozzák a jó modorodat, ne feledd ezt: süllyedhetsz az ő szintjükre és olyanná válhatsz, mint ők, vagy fenntarthatod az önbecsülésedet, ha azt teszed, amiről tudod, hogy helyes. Bocsáss meg nekik, hiszen csak saját belső sérüléseiket vetítik ki a környezetükre. Az ilyen dolgokat figyelmen kívül lehet hagyni, és ezzel segíthetsz magadban megalkotni az egyik legnagyobb művészeti formát: a jó modort.

Miért fontos a jó modor? Minden ember szereti, ha kedvesen, udvariasan és tisztelettel bánnak vele. A jó modor azoknak a szabályoknak az összessége, amelyek abból alakultak ki, hogy az egyik személynek tiszteletteljesen, barátságosan és udvariasan kell bánnia egy másik személlyel. A gyerekek, akárcsak a felnőttek, szeretik fontosnak érezni magukat. A jó modor arra készteti a felnőtteket, hogy örüljenek a jelenlétednek és jól bánjanak veled. Az emberek szeretnek barátkozni más emberekkel, akiknek jó a modoruk.

Ne keverd össze a jó modort a különleges alkalmakon való viselkedéssel (partik, esküvők, családi események). A jó modor olyan dolog, amit minden helyen és minden nap gyakorolsz. Barátságaink és kapcsolataink azon alapulnak, ahogy másokkal napi szinten bánunk.

Neked mi a véleményed?

60 fölött....

Ezekkel a dolgokkal szerintem nem kell 60 éves korig várni. Úgy gondolom, hogy mindenkinek el kellene olvasni és szem előtt tartani életkortól függetlenül...

1. Itt az ideje, hogy felhasználd a megtakarított pénzed.

Használd és élvezd. Ne csak azoknak tartsd meg, akiknek fogalmuk sincs az áldozatokról, amiket azért hoztál, hogy megszerezd. Ne feledd, hogy semmi sem veszélyesebb, mint egy fiú vagy meny, akinek nagy ötletei vannak a nehezen megkeresett tőke elköltésére. Figyelmeztetés: Ez is rossz időszak a befektetések számára, még akkor is, ha csodálatosnak vagy bolondbiztosnak tűnik. Csak problémákat és aggodalmakat okoznak. Itt az ideje, hogy élvezd a békét és a csendet.

2. Ne aggódj gyermekeid és unokáid pénzügyi helyzete miatt, és ne érezd rosszul magad, ha a pénzed önmagadra költöd.

Évek óta gondoskodsz róluk, és megtanítottad nekik, amit csak tudsz. Oktatást, élelmet, menedéket és támogatást adtál nekik. Most az ő felelősségük, hogy megkeressék és beosszák a saját pénzüket.

3. Élj egészséges életet nagy fizikai erőfeszítés nélkül.

Végezz mérsékelt testmozgást (például minden nap sétálj egyet), egyél jókat és pihenj. Könnyű megbetegedni és egyre nehezebb egészségesnek maradni. Ezért kell jó formában tartanod magad és tisztában lenned orvosi és fizikai szükségleteiddel. Tartsd a kapcsolatot orvosoddal, menj el kontrollra akkor is, ha jól érzed magad.

4. Mindig vásárold meg a legjobb, legszebb dolgokat a Jelentős Másik számára.

A legfontosabb cél az, hogy élvezd a pénzed a partnereddel. Egyik nap egyikőtöknek hiányozni fog a másik és a pénz nem nyújt vigaszt, élvezzétek együtt.

5. Ne stresszelj a kis dolgok miatt.

Már annyi mindent legyőztél az életedben. Vannak jó és rossz emlékeid, de a lényeg a jelen. Ne hagyd, hogy a múlt lerántson és ne hagyd, hogy a jövő megrémítsen. Érezd jól magad a mostban. A kis problémák hamarosan feledésbe merülnek.

6. Kortól függetlenül mindig tartsd életben a szerelmet.

Szeresd a partneredet, szeresd az életet, szeresd a családodat, szeresd felebarátodat, és emlékezz: "Az ember addig nem öreg, amíg van intelligenciája és szeretete."

7. Légy büszke, kívül-belül egyaránt.

Ne hagyd abba a fodrászhoz járást, manikűröztess, menj el kozmetikushoz és fogorvoshoz, tarts jó minőségű krémeket és parfümöket. Ha kívülről jól karbantartott vagy, ez belülre is beszivárog, büszke és erős érzéssel tölt el.

8. Ne veszítsd szem elől a divatirányzatokat a Korodnak megfelelően, de tartsd meg saját stílusérzékedet.

Semmi sem rosszabb, mint egy idősebb ember, aki megpróbálja viselni azt a jelenlegi divatot ami a fiatalok körében dívik. Kifejlesztetted a saját érzésedet arról, hogy mi néz ki jól rajtad - tartsd meg és légy büszke rá. Ez is része annak, aki vagy.

9. Mindig legyél naprakész.

Olvass újságot, nézd a híreket. Menj fel az internetre és olvasd el, mit mondanak az emberek. Győződj meg róla, hogy aktív az e-mail fiókod és próbáld meg használni a közösségi hálókat. Meg fogsz lepődni, milyen régi barátokkal fogsz találkozni. A kapcsolattartás azzal, ami történik, és azokkal az emberekkel, akiket ismersz, minden életkorban fontos.

10. Tartsd tiszteletben a fiatalabb generációt és a véleményüket.

Lehet, hogy nem ugyanazok az eszményképeik vannak, mint neked, de ők a jövő és a világot az ők fogják irányítani. Adj tanácsot, de ne kritikát, és próbáld emlékeztetni őket arra, hogy a tegnapi bölcsesség még ma is érvényes.

11. Soha ne használd azt a kifejezést: "Az én időmben".

Most van itt az időd. Amíg élsz, része vagy ennek az időnek. Lehet, hogy fiatalabb voltál, de még mindig te vagy, szórakozz és élvezed az életet.

12. Vannak, akik magukévá teszik aranyéveiket, míg mások keserűvé és mogorvává válnak.

Az élet túl rövid ahhoz, hogy a napjaidat az utóbbira pazarold. Töltsd az idődet pozitív, vidám emberekkel, ez rád is hatással lesz és a napjaid sokkal jobbnak tűnnek. A keserű emberekkel töltött idő idősebbé és "nehezebbé" tesz.

13. Ne engedj a kísértésnek, hogy gyermekeiddel vagy unokáiddal élj (ha van más választásod is).

Persze, az, hogy családdal vagy körülvéve nagyszerűen hangzik, de mindannyiunknak szüksége van a magánéletünkre. Nekik is szükségük van az övékre, neked pedig a tiédre. Ha elvesztetted a partnered (legmélyebb részvétünk), akkor keress egy személyt, aki (akár) hozzád költözik és segít. Még akkor is, ha úgy érzed, hogy valóban szükséged van a segítségre, vagy nem akarsz egyedül élni.

14. Ne hagyj fel hobbijaiddal.

Ha nincs, csinálj újakat. Utazhatsz, túrázhatsz, főzhetsz, olvashatsz, táncolhatsz. Örökbe fogadhatsz egy macskát vagy kutyát, kertet gondozhatsz, kártyázhatsz, sakkozhatsz. Festhetsz, önkénteskedhetsz, vagy csak bizonyos tárgyakat gyűjthetsz. Találj valamit, ami tetszik és tölts egy kis időt azzal, hogy szórakozz.

15. Még akkor is, ha nincs kedved hozzá, próbáld meg elfogadni a meghívókat.

Keresztelők, ballagások, születésnapok, esküvők, konferenciák. Próbálj meg elmenni. Menj ki a házból, találkozz olyan emberekkel, akiket már egy ideje nem láttál, tapasztalj valami újat (vagy valami régit). De ne idegeskedj, ha nem hívnak meg. Egyes eseményeket erőforrások korlátoznak és nem mindenkit fogadni. A lényeg az, hogy időről időre elhagyjuk a házat. Menj múzeumokba, sétálj át egy mezőn. Menj ki!

16. Legyél jó beszélgetőpartner.

Beszélj kevesebbet és figyelj többet. Vannak, akik folytatják és folytatják a múltat, nem törődve azzal, hogy hallgatóikat valóban érdekli-e. Ez egy nagyszerű módja annak, hogy csökkentsék a vágyat, hogy veled beszéljenek. Először hallgass és válaszolj a kérdésekre, de ne menj bele hosszú történetekbe, hacsak nem kérik. Beszélj udvarias hangon és próbálj meg nem panaszkodni vagy kritizálni, hacsak nem igazán kell. Próbáld meg elfogadni a helyzeteket úgy, ahogy vannak. Mindenki ugyanazon a dolgon megy keresztül és az emberek alacsony toleranciát tanúsítanak a panaszok meghallgatásával szemben. Mindig találj néhány jó dolgot, amit elmondhatsz.

17. A fájdalom és a kényelmetlenség kéz a kézben jár az öregedéssel.

Próbálj meg nem rajtuk rágódni, hanem elfogadni őket az élet körforgásának részeként, amin mindannyian keresztülmegyünk. Próbáld meg minimalizálni őket a fejedben. Ne azonosulj ezzel, ez nem te vagy, hanem valami, amit az élet hozzád tett. Ha ezekre fókuszálsz, szem elől téveszted azt a személyt, aki vagy.

18. Ha valaki megsértett , bocsáss meg neki.

Ha megbántottál valakit, kérj bocsánatot. Ne cipeld magaddal a neheztelést. Csak arra szolgál, hogy szomorúvá és keserűvé tegyen. Nem számít, kinek volt igaza. Valaki egyszer azt mondta: "A harag tartása olyan, mint várni a méreg hatására, és elvárni a másik ember halálát." Ne vedd be azt a mérget. Bocsáss meg, felejtsd el és lépj tovább az életedben.

19. Ha erős hited van, élvezd.

De ne vesztegesd az idődet azzal, hogy megpróbálsz meggyőzni másokat. Meghozzák a saját döntéseiket, függetlenül attól, hogy mit mondasz nekik. Éld a hitedet és mutass példát.

20. Nevess! Nevess sokat.

Nevess ki mindent. Ne feledd, te vagy az egyik szerencsés. Sikerült egy hosszú életet élned. Sokan soha nem jutnak el ebbe a korba, soha nem élik meg a teljes életet. Te megtetted. Szóval, mi az, amin nem lehet nevetni? Találd meg a humort a saját helyzeteidben.

21. Ne vedd észre, hogy mások mit mondanak rólad és még kevésbé érdekeljen, hogy mit gondolhatnak.

Úgyis megteszik és büszkének kell lenned magadra és arra, amit elértél. Hadd beszéljenek. Fogalmuk sincs a múltadról, az emlékeidről és az életedről, amit eddig éltél. Még mindig sok mindent meg kell élni, inkább ezzel foglalkozz és ne pazarold az idődet arra, hogy mások mit gondolnak. Itt az ideje, hogy nyugalomban, békében élj és olyan boldog legyél, amennyire csak tudsz!

Ne feledd: "Az élet túl rövid ahhoz, hogy rossz bort és meleg sört igyál."

Amit ne viselj - talán nem egészen erre gondolnál

A kép forrása a Pinterest

Tele van az internet stílustanácsokkal, ki milyen életkorban milyen testalkattal mit viseljen. Persze, nem vagyok ellene, hogy az ember inspirálódjon ezekből, de azt gondolom, hogy túlságosan eláraszt minket ez, pedig mindenkinek megvan a magához való esze… Szerintem viselj bármit, amiben jól érzed magad!

Van viszont néhány dolog, amit tényleg nem kellene viselned:

A világ súlya

Amikor a világ súlyát viseled a válladon, öregszel. Ha szereted a világ súlyának érzését, és nem akarod feladni, akkor próbáld meg egy kicsit visszafogni. Talán elég lesz néhány kisebb kontinens is. Például én csak Rovinport súlyát viselem, ami egy kitalált “ország”, de azt hiszem, ennek is karcsúsító hatása van.

Szégyen és megbánás

Olyan kevesen tudják letenni ezt a terhet. A legtöbb emberbe csak hálni jár a lélek. A szégyent és a megbánást különösen nehéz viselni. Abból képződnek, hogy az ember másoknak akar ilyen vagy olyan módon megfelelni. Ennek pedig a világon semmi értelme. Szabadítsd fel magad! 

A múltad terhe

Engedd el! Higgy magadban és erősítsd meg az önbizalmad.

Rózsaszín szemüveg

Tudod, hogy ki vagy. Ezek a szemüvegek nem tesznek érted semmit, csak megakadályozzák, hogy reálisan lásd az életet és a környezeted. Igen, a valóság sokszor szívás, de semmire nem jó, ha önmagunkkal sem vagyunk őszinték. 

Szigor 

Megvan az ideje és a helye a merev felső ajkaknak, de nem lehet állandóan így viselni. A túl sokszor mereven tartott felső ajak okozza azokat a függőleges vonalakat a felső ajak és az orrlyukak között. Nem kell mindig sztoikusnak lennünk sem. Nem azt mondom, hogy minden üljön ki az arcodra, de lazulj egy kicsit.

Túl sok kalap

Ha túl sok kalapot viselsz, könnyű elfelejteni, hogy éppen melyik kalapot viseled. Például a "vállalati" kalapot viseled, amikor a "furcsa és lökött" kalapot akartad volna? Nem leszünk fiatalabbak, tudod. Előbb vagy utóbb véletlenül fel fogod venni az udvari bolond kalapodat az orvosodnak és akkor mi lesz? Megmondom, mi lesz. Méltatlan helyzetben találod magad, és egy hülye kalapot viselsz ott, ahol nem kellene. Add inkább természetesen önmagad!

Elvárások - vélt felelősség

Nem kell elhinned, hogy minden a te felelősséged, amit rád tukmálnak. Ha túlságosan sokszor veszed át amit mások rád tolnak, akkor azt fogod észrevenni, hogy már nem is a saját életedet éled.

Amire 50 felett szükséged van

A kép forrása a Pinterest

Az 50 év feletti nők manapság a lakosság bosszantóan nagy részét teszik ki. Végül is, ha még nem hallottad, az 50 az új 30! Ez ugyan igazságtalanság, de ami az elvárásokat illeti, biztosan így van. 

Bár egyáltalán nem teljes, ez egy nagyon éleslátó lista a lehetséges célokról azok számára, akik elmúltak 50 évesek és nem csak nőknek szól.

1. Kell egy régi barát. Egy olyan barát, aki ha eszedbe jut, melankolikus mosolyt csal az arcodra. Aki büszke arra, hogy ilyen messzire jutottál. 

2. Kell egy olyan bútordarab, amely korábban soha nem volt a családban senki tulajdonában, amelyet saját pénzedből vásároltál és boldoggá tesz.

3. Kell egy olyan ruha, amelyben lehengerlőnek érzed magad, ha jövőbeli munkáltatód vagy álmaid embere egy órán belül találkozni fog veled.

4. Kell egy garnitúra fehérnemű, amelyben nem szégyellnéd, ha mások is látnának.

5. Kell legalább egy sebhely a szíveden..

6. Kell, hogy a múltad elég szaftos legyen ahhoz, hogy idős korodban elmeséld.  

7. Eljön a felismerés, hogy egyszer valóban megöregszel és ennek a finanszírozására már pénzt is elkülönítesz. 

8. Kell egy e-mail cím, egy hangpostafiók és egy bankszámla - amelyekhez senkinek nincs hozzáférése, csak neked.

9. Kell egy akkora álom, hogy megrémít.

10. Kell legalább egy barát, aki mindig megnevettet, és aki hagyja, hogy sírj.

11. Csavarhúzók, vezeték nélküli fúró és egy pár teljesen használhatatlan cipő.

12. Valami nevetségesen drága, amit magadnak vásároltál, csak azért, mert megérdemled.

13. Az a hit, hogy méltó vagy arra, hogy tisztelettel bánj magaddal.

14. Bőrápolási rend, edzésprogram, push-up melltartó és egy nagyszerű spankx termék

15. Legalább egy recept, amit olyan jól főzöl, hogy lenyűgözöd vele a legfinnyásabb vendégeket is.

16. Egy hely, ami csak a tiéd... Ahol teljesen egyedül lehetsz a gondolataiddal.

17. Legalább egy gyermek, aki útmutatást és tanácsot kér tőled... Még akkor is, ha nem a sajátod.

18. A tudás arról, hogyan szakítsunk, vagy hogyan nézzünk szembe egy baráttal anélkül, hogy elveszítenénk a türelmünket vagy az önbecsülésünket.

19. Legalább egy szerető, aki pontosan tudta, hogyan kell megérinteni úgy, hogy beleborzongj.

20. Egy ilyen erős csók emléke... Már a gondolat is erőt ad idős korodban.

21. A kórtörténeted, amelyet a családtagjaid tudnak, hogy szükség esetén gondoskodhassanak rólad!

22. Az a képesség, hogy egyedül élj és ne függj senkitől.

23. Egy olyan ruha, amelyben úgy érzed, mintha egy gubóban lennél és biztonságban vagy a világtól... általában gyapjú vagy flanel

24. Az a képesség, hogy elengedd a gyermekkori fájdalmakat, és elfogadd azt a tényt, hogy a szüleid a lehető legjobban tették a dolgukat a képességeik szerint.

25. Egy titok, ami megmosolyogtat.

26. Egy emlék, ami megrémít..., mert ezek az emlékek leckék voltak, amelyek idehoztak.

27. A legmélyebb gondolataiddal teli napló.

28. Egy személy, akit bármikor hívhatsz hajnali 4-kor.

29. Annak ismerete, hogy mit vagy hajlandó elfogadni és mit nem egy kapcsolatban.

30. Valami, amit csak a saját örömödre csinálsz.

31. Szentimentális jelentésű ékszer.

32. Egy idősebb nő az életedben, aki megtestesíti azokat a tulajdonságokat, amelyeket idős korodban fejleszteni akarsz.

33. Olyan spiritualitás, amely táplálja a lelkedet és táplálja a testedet is.

34. Egy olyan zene, amit ha meghallasz a rádióban, teli tüdőből énekelsz. 

35. Valaki vagy valami, akit teljes szívvel szeretsz.

36. Teendőlista, amely soha nem lesz teljesen kipipálva.

37. Elég pénz ahhoz, hogy bármikor felkerekedhess és megszökhess, ha akarnál. 

38. Egy cél, amiért érdemes minden reggel felkelni az ágyból. 

39. Az a képesség, hogy amikor tükörbe nézel, szeresd a hullámokat, dudorokat és ráncokat, amelyek visszanéznek rád ...., mert az idővel kiérdemelted őket.

40. Az a képesség, hogy nemet mondj anélkül, hogy bármit is indokolnod kellene.

41. Egy hobbi, amelyben órákig elmerülhetsz.

42. Egy lyuk a szívedben valakinek az elvesztése miatt, akit mélyen szerettél...

43. Legalább egy olyan kedves tett valakinek, akiről tudod, hogy soha nem fogja visszafizetni a kedvességed. 

44. Az "Ott voltam” élmény, amikor újrakezdted a semmiből. Legyen szó válásról, karrierváltásról, hatalmas veszteségről vagy az élet fintorainak túléléséről.

45. Egy fotóalbum tele emlékekkel.. még akkor is, ha flash meghajtón van, vagy a felhőbe mented.

46. Érvényes útlevél. Állj készen mindig a következő kalandra.

47. Legalább egy ősz tincs, ránc és megereszkedett testrész. Ha nincs, akkor valami baj van.

48. Egy teljesítmény, ami csak a tiéd... a gyermekeiden kívül, ami nem kötődik a házastársadhoz... Valami, amit egyedül tettél vagy teremtettél.

49. Annak ismerete, hogy ki vagy nőként. Mi tesz boldoggá és mi az, amit már nem tolerálsz.

50. Annak megértése, hogy az 50 nem a hegyen túl van... még csak nem is közel a hozzá.... még csak a láthatáron sincs hegy ....mert még mindig van ezer dolog, amit csinálni kell.

A listát nem mi szedtük csokorba. Ha valaki tudja, hogy ki az eredeti szerző, szóljon. 

15 dolog, amit a vidéki életről tudnod kell

Sokan vesznek mostanában ingatlant vidéken. Nálunk is megjelentek a városokból kiköltözők, de megjelent velük az állandó konfliktus is. Egyszerűen nem hajlandóak alkalmazkodni a meglévő körülményekhez, szokásokhoz. Legtöbbször agresszívan osztják az észt arról, hogy nekünk hogyan kellene élnünk. Azért jó lenne, ha valaki ingatlant vesz, akkor megnézné előtte, hogy hova akar költözni. Kifejezetten az ő kedvükért és azoknak, akik akik vidéken szeretnének nyaralni, feltöltődni, vagy egyszerűen csak látogatást tenni, esetleg fontolgatják a vidékre költözést, kigyűjtöttünk néhány tételt. Mert vannak dolgok, amik egyszerűen csak így vannak. 

1. Senkinek sem olyan finom a sütije, mint a nagyié. 

2. Egy jó kutya aranyat ér. Amúgy az állatokat a helyükön kezeljük, ők nem anyuci pici csillagai.Ugyanez igaz a macskákra is.

3. Az igazi mártás nem a boltból származik.

4. Három fő bűn van: ha rossz a frizurád, ha ápolatlan a körmöd és ha nem főzöl jól. 

5. Ismerjük a különbséget a paraszt és a bunkó között.

6. Soha ne feltételezzük, hogy a másik autó a villogó irányjelzővel valóban lefordul.

7. Soha ne adjuk kölcsön szerszámainkat, kocsinkat senkinek.

8. Amit nem lehet szigetelőszalaggal megjavítani, azt nem is érdemes, dobjuk ki.

9. A hintaszékek garantáltan stresszoldók.

10. Hintaszékek egy idős emberrel bennük, történelemórák.

11. Káromkodunk, amikor akarunk. Inkább legyünk őszinték és szenvedélyesek, mint álszentek és fojtsunk el magunkban sok mindent. Az érzelmek és érzések nem hibák.

12. A “Kocsibeálló” és a “Vigyázz a kutya harap” feliratok általában nem viccből vannak kitéve.

13. Mindenkinek köszönünk. Tényleg. Akkor is, ha nem ismerjük egymást.

14. A (bogrács)gulyás és a palacsinta a legfinnyássabb vendégeknek is megfelelő.

15. Hálás témák vidéken kezdőszett: füvet nyír, vagy flexel a szomszéd(vasárnap reggel szokás); sok a szúnyog; miért nem irtják a szúnyogot?; ugat a kutya, nyávog a macska (éjjel is); elém parkoltak; dudál a vonat (éjjel is); valahol zene szól (éjjel is); póráz nélküli kutya (úristen); hideg/meleg van a buszon, vonaton; mi van nyitva (ünnepnapon); nálatok van net?; direkt rosszul adtak vissza a boltban.

+1. Viszont ne beszélj arról, hogy otthon jobb volt, ha nem tetszik neked nálunk, menj haza.

A cikkhez bejelentkezés után a Fórumon tudsz hozzászólni